Oddział Neonatologiczny

O oddziale

Doświadczony zespół lekarski i pielęgniarski Oddziału pod kierunkiem Ordynator  Małgorzaty Gołąb dokłada wszelkich starań, aby nasze „kochane maluchy” otoczone były jak najlepszą opieką medyczną. To również zrozumienie dla ich mam oraz delikatności i indywidualnych potrzeb noworodków.

Każde nowo narodzone dziecko znajduje się do czasu wypisu ze szpitala pod stała kontrola lekarską, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa dla noworodka, pozwalając uniknąć wielu zagrożeń, mogących pojawić się w pierwszych dobach życia, jak również zapewnia natychmiastową interwencję w sytuacjach tego wymagających. 

Na oddziale Noworodkowym Szpitala w Jędrzejowie matki przebywają razem z dziećmi w systemie "rooming-on", co umożliwia stały, bliski kontakt oraz karmienie "na żądanie". Bezpośrednio po porodzie noworodek ma kontakt z matką "skóra do skóry" i przystawiany jest do jej ciała. Piersią karmione są noworodki po porodach naturalnych, cięciach cesarskich oraz wcześniaki. Matki dzieci urodzonych przedwcześnie przebywają na Oddziale do czasu wypisu dziecka.

Na salach matek codziennie realizowane są pogadanki dotyczące korzyści wynikających z karmienia piersią oraz nauka prawidłowej techniki karmienia. Informacje dotyczące karmienia naturalnego, składu mleka kobiecego oraz jego wpływu na rozwijający się organizm dziecka, przekazywane są również w formie ulotek, biuletynów oraz nagrań.

Oddział wspiera i realizuje programy "Promocja Karmienia Piersią" oraz "Dziesięciu Kroków Do Udanego Karmienia".

Kontynuacja opieki nad dzieckiem prowadzona jest w Poradni Neonatologicznej według programu "Decydujący czas".

Oddział dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, m.in.:

 • Aparaty CPAP służące do wspomagania oddechu noworodka
 • Stanowisko resuscytacyjne
 • Aparat do badań przesiewowych słuchu noworodków, który umożliwia wczesne wykrycie wad słuchu i ich leczenie, co jest warunkiem prawidłowego rozwoju mowy.

Lekarze pracujący na Oddziale posiadają specjalizację z pediatrii i neonatologii, co umożliwia prowadzenie profilaktyki leczenia według najnowszych standardów medycznych. Opiekę nad noworodkiem sprawują wykwalifikowane pielęgniarki z dużym doświadczeniem.

Kadra

Ordynator Oddziału Neonatologii

Lek. Małgorzata Gołąb
Specjalista Pediatrii i Neonatologii

Lekarze

 • Lek. Marceli Kalisz
  Specjalista Pediatrii
 • Lek. Marzena Michalczak
  Specjalista Pediatrii
 • Lek. Jolanta Moś
  Specjalista Pediatrii
 • Lek. Renata Widacha
  Specjalista Pediatrii
 • Lek. Anna Kraus
  Specjalista Pediatrii
 • Lek. Ewa Szydłowska
  Specjalista Pediatrii

Pielęgniarka Naczelna/Koordynująca

 • mgr. Halina Gajos

Lekarz współpracujący

 • Lek. Wioletta Korzeluch
  Specjalista Kardiologii Dziecięcej

Kontakt Oddział Neonatologii

neonatologia