Oddział Chirurgii Ogólnej

Zakres działalności Oddziału Chirurgicznego obejmuje leczenie zachowawcze i operacyjne:

• chorób przewodu pokarmowego
  • nowotworów a w szczególności raka jelita grubego i żołądka oraz nowotworów skóry
  • następstw urazów oraz schorzeń ortopedycznych
  • chorób naczyń a w szczególności diagnostyka miażdżycy i operacyjne leczenie żylaków
  • chorób szyi, w tym operacje tarczycy
  • przepuklin zarówno metodą otwartą jak i laparoskopową z użyciem siatek syntetycznych

W leczeniu operacyjnym wykorzystujemy zarówno metody tradycyjne jak również z zakresu tzw. chirurgii małoinwazyjnej, która minimalizuje uraz operacyjny i w konsekwencji ogranicza ból pooperacyjny, poprawia samopoczucie po zabiegu i skraca czas powrotu do zdrowia oraz pobytu w szpitalu. W chirurgii małoinwazyjnej wykorzystujemy nowoczesną diatermię firmy ERBE z koagulacją argonową, laparoskopię oraz specjalistyczne narzędzia takie jak Bi-Clamp i Bisect.

Zastosowanie metod znieczulenia miejscowego i siatek syntetycznych w operacjach przepuklin pachwinowych oraz nowoczesnych metod w operacjach żylaków kończyn dolnych nie ogranicza normalnego funkcjonowania pacjenta, który bezpośrednio po zabiegu może chodzić i spożywać posiłki a powrót do normalnej pracy fizycznej jest możliwy po 3 tygodniach.

Zastosowanie wspomnianych wyżej narzędzi skraca czas pobytu chorego po laparoskopowym usunięciu woreczka żółciowego lub wyrostka robaczkowego i po operacji tarczycy do 2 - 3 dni.

Szczególny nacisk kładziemy na rozwój diagnostyczno-leczniczych metod endoskopowych w chorobach przewodu pokarmowego. Oprócz gastroskopii i kolonoskopii rozwijamy endoskopowe sposoby usuwania polipów żołądka i jelita grubego, tamowania krwawień z wrzodów i żylaków przełyku oraz usuwania kamieni z dróg żółciowych. Do dyspozycji posiadamy endoskopy firmyOlympus i plazmę argonową.

Do diagnostyki chorób naczyń używamy nowoczesnych aparatów USG: firmy Aloka oraz najnowszy Vivid-7 firmy General Eletric.

Pacjenci Oddziału Chirurgii mają zapewnione komfortowe warunki pobytu w salach 2 lub 3 osobowych. Chorzy po dużych zabiegach operacyjnych przebywają na sali intensywnego nadzoru z osobną obsługą pielęgniarską.

Kadra

Zespół chirurgów składa się z doświadczonych lekarzy sprawujących opiekę nad chorymi zarówno na oddziale jak i w poradniach.

Ordynator

• Lek. med. Jerzy Prawda

Lekarze

• Lek. med. Andrzej Hatny
  • Lek. med. Waldemar Kwiecień
  • Lek. med. Paweł Zejler
  • Lek. med. Maciej Pelikajnien
  • Lek. med. Małgorzata Nowak-Menert
  • Lek. med. Paweł Szymański
  • Lek. med. Marek Żmuda
    Specjalista Chirurgii

Do dyspozycji chorych pozostaje doświadczona kadra pielęgniarska oraz współpracujący rehabilitant, dietetyk i psycholog.

Pracą zespołu pielęgniarek w Oddziale zarządza mgr Agnieszka Madej - Pielęgniarka Koordynująca Oddziału Chirurgii Ogólnej.

Pracę personelu oddziału wspiera mgr Urszula Sawczak - Sekretarka Medyczna.