Endoprotezoplastyka małoinwazyjna

Endoprotezoplastyka bezinwazyjna

Endoprotezoplastyka bezinwazyjna

Staw biodrowy

Staw biodrowy

Obecnie coraz większą popularność zdobywa metoda endoprotezoplastyki stawu biodrowego techniką małoinwazyjną. Jedyną techniką małoinwazyjną, która nie uszkadza mięśni wokół stawu biodrowego jest tzw. przedni dostęp międzymięśniowy. Dodatkową zaletą tego dostępu jest to, że nieuszkadzane jest też unerwienie okolicznych mięśni, przez co czynność tych mięśni po zabiegu jest lepsza. Wszystkie te zalety umożliwiają szybszą rehabilitację po zabiegu i zmniejszają ryzyko niektórych powikłań.

PRZECZYTAJ O ENDOPROTEZOPLASTYCE STAWU BIODROWEGO  

Staw kolanowy

Staw kolanowy

W przeciwieństwie do dostępu małoinwazyjnego biodra, gdzie potrafimy założyć endoprotezę bez przecinania żadnych mięśni i ścięgien, w przypadku endoprotezoplastyki całkowitej stawu kolanowego zawsze musimy naruszyć aparat wyprostny kolana i czasami wyciąć dodatkowo więzadła krzyżowe. 

PRZECZYTAJ O ENDOPROTEZOPLASTYCE KOLANA

Endoproteza na miarę

  • Tradycyjne implanty endoprotez odzwierciedlają tylko pewien zakres najczęstszych kształtów i rozmiarów kości budujących staw.
  • Nawet niewielkie zmiany w geometrii stawu mogą mieć znaczny wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie.
  • Nowe systemy planowania 3D umożliwiają jak najbardziej dokładne dobranie implantu gotowego. Wykonuje się je na postawie wykonanego badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
  • W około 15% przypadków gotowy implant nie jest w stanie dokładnie odtworzyć geometrii stawu i budowy kości – wtedy najlepszym rozwiązaniem jest implant robiony „na miarę” (custom made)
  • Implant „na miarę” jest w stanie najlepiej odtworzyć naturalną geometrię stawu, indywidualną dla każdego z nas. Najlepiej też dopasowuje się do kształtu kości, zwiększając optymalną powierzchnię przylegania implantu do kości, co zapewnia najlepszą integrację implantu z kością.

Dla kogo wskazany jest implant „na miarę”?

  • Dla pacjentów z dużymi deformacjami stawu i kości.
  • W przypadku nietypowych rozmiarów stawu (karłowatość, gigantyzm)
  • Dla aktywnych pacjentów, którym zależy na jak najlepszej funkcji stawu i jego długiej żywotności.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ENDOPROTEZ "NA MIARĘ"