Szkoła Rodzenia

W pełni darmowa szkoła rodzenia dla kobiet w ciąży, planujących ciążę oraz już tych w połogu.
Program w zakresie edukacji przedporodowej.
Przygotowanie Kobiety do porodu siłami natury i połogu oraz edukacja rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem.

PROGRAM SZKOŁY RODZENIA

Koordynator Szkoły Rodzenia: lic. Elżbieta Maj położna specjalistka

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17:00 – 19:00

Jędrzejów ul. Małogoska 25 nr. kontaktowy: (041) 386-21-83

Zajęcia teoretyczne

1.   Wprowadzenie – dr. Zofia Szarek – ginekolog położnik

Omówienie programu szkoły rodzenia, prawa pacjenta, podstawowe objawy ciąży fizjologicznej, dieta przyszłej mamy, typowe problemy ciężarnych, badania konieczne w ciąży, higiena kobiety ciężarnej, przedporodowe badania dziecka, ew. kaseta video-poród fizjologiczny.

2. Poród / położna - lic. Elżbieta Maj – położna specjalistka

Symptomy zbliżającego się porodu, potrzebna dokumentacja, walizka rodzącej, okresy porodu, przygotowanie do porodu aktywnego, rola przyszłego ojca na sali porodowej i jego zadania, wycieczka na salę porodową, prezentacja niektórych urządzeń medycznych oraz akcesorii używanych podczas porodu.

3. Fizjologia noworodka / dr. Małgorzata Gołąb - lekarz neonatolog

Skala APGAR, noworodek – stany adaptacyjne, najczęstsze niepokoje okresu noworodkowego, szczepienia, ew. film „Piękne narodziny”.

4.Pielęgnacja noworodka - Małgorzata Cicha – Łochowska - pielęgniarka neonatologiczna

Wyprawka dla noworodka, organizacja kącika noworodka, pielęgnacja pępka, kąpiel noworodka, przyuczenie przyszłych tatusiów do kąpieli i nauka podstawowych chwytów noworodka.

5.Połóg / położna - lic. Elżbieta Maj – położna specjalistka

Pielęgnacja rany krocza lub rany pooperacyjnej, znaczenie karmienia naturalnego w rozwoju dziecka, skład mleka matki, zasady odżywiania w okresie karmienia piersią, techniki karmienia piersią, nawał pokarmowy, więź emocjonalna matki i dziecka, rola babci i dziadka w rodzinie z nowo narodzonym dzieckiem.

Zapoznanie z inicjatywą Szpital Przyjazny Dziecku i programem "10 kroków do udanego karmienia piersią"

6.Aspekty psychologiczne – mgr Bogusława Nowińska

W ciąży i podczas porodu i połogu.

Podsumowanie kursu, dyskusja.

Zajęcia praktyczne odbywają się po każdym wykładzie

Oddychanie torem przeponowym, ćwiczenia kręgosłupa, ćwiczenia rozciągające mięśnie krocza i dna miednicy, pełna relaksacja, ćwiczenia Kegla.

DLA NASZYCH PACJENTEK, ZAJĘCIA PROWADZONE W RAMACH SZKOŁY RODZENIA SĄ BEZPŁATNE

.