Współpraca z Bankiem Publicznym krwi pępowinowej

Już od początku kwietnia panie rodzące w Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie będą miały możliwość przekazania krwi pępowinowej do Banku Publicznego.
23 marca lecznica, jako pierwsza spoza Kielc, podpisała stosowną umowę z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Do tej pory krew pępowinowa na cele medyczno-badawcze pozyskiwana była jedynie w szpitalach zlokalizowanych w Kielcach: Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka. Teraz, jako jedyny spoza stolicy województwa, dołączył do nich Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie.
– Podpisaliśmy umowę na przekazywanie do banku jednej próbki krwi dziennie. Możliwość oddania krwi nasze pacjentki będą miały już na początku kwietnia, po przeszkoleniu personelu położniczego w zakresie pozyskiwania krwi – informuje dyrektor jędrzejowskiego szpitala, Jarosław Wójcicki.

Przyszłe mamy chcące podzielić się krwią pępowinową przy porodzie zostaną poproszone o wypełnienie zgody na przekazanie jej na cele niekomercyjne, tak, by w przyszłości mogła służyć biorcom niespokrewnionym. – Personel będzie udzielał wszelkich niezbędnych informacji paniom zainteresowanym udziałem w programie bankowania krwi. Procedura jest bezbolesna i bezpieczna, a przyszłe mamy mogą w ten sposób komuś pomóc – mówi dyrektor Wójcicki.

Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste, które mają potencjał regeneracyjny. Pobrane próbki wykorzystywane są w celach transplantacyjnych.
- Każdy biorca niespokrewniony może z nich skorzystać  pod warunkiem wystąpienia zgodności tkankowej z dawcą. Komórki macierzyste są wykorzystywane do leczenia około 70 schorzeń, głównie chorób krwi – białaczki czy niedokrwistości – wyjaśnia doktor Jan Biskup, ginekolog ze szpitala w Jedrzejowie.